بسیاری از ما، گاهی اوقات از میزان زیاد نور زرد صفحه نمایش آیفون خود خسته می‌شویم و به نوعی در برخی آیفون‌ها، این مورد کلافه‌کننده است. در چنین مواردی، افراد تصور می‌کنند که قابلیتی به نام Night Shift روشن است و با خاموش کردن آن، تمام مشکل حل می‌شود. تصور جمله قبل، چندان هم درست نیست و تنها یکی از راه‌های حل این مشکل است. در واقع ما به سراغ این موضوع رفتیم، چون مدت کوتاهی پس از عرضه آیفون ۱۲، افراد در مورد وجود مشکلی در صفحه نمایش آیفون ۱۲ صحبت می‌کردند. این مشکل زیادی نور زرد در صفحه نمایش آیفون بود!

پس در واقع، در سری‌های دیگر آیفون، تنظیم نور زرد صفحه نمایش راحت‌تر است، اما در مورد آیفون‌های سری ۱۲، باید بیشتر صحبت کنیم. موضوع اصلی این مقاله دیجی‌کالا مگ، آموزش حل مشکل زردی صفحه نمایش آیفون (مخصوصا سری ۱۲) است. پس اگر شما هم با این نور مشکل دارید و دوست دارید که آن را به درستی تنظیم کنید، ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید. در ادامه یک عکس از نور طبیعی صفحه نمایش آیفون، در کنار آیفونی که نور زرد صفحه نمایش آن زیاد است، به شما نمایش می‌دهیم.

آیا مشکل زردی نمایشگر آیفون از True Tone یا Night Shift است؟
ابتدا بهتر است که مفهوم دو کلمه بالا را برای شما به صورت خلاصه توضیح دهیم:

الف) True Tone
یکی از ویژگی‌های آیفون، آیپد و حتی مک، True Tone است که رنگ و روشنایی صفحه را متناسب با نور محیط، برای شما تغییر می‌دهد. در واقع عملکرد این آپشن به شکلی است که شما راحت‌تر بتوانید از تلفن همراه خود استفاده کنید و کم‌ترین آسیب به چشمان شما وارد شود.

مشکل True Tone این است که می‌تواند باعث ایجاد رنگ زرد روی صفحه نمایش آیفون شما شود. یکی از راه‌های رفع و تنظیم این مشکل، خاموش کردن گزینه True Tone است. برای این کار، مراحل زیر را طی کنید:

وارد بخش Settings شوید.
گزینه Display & Brightness را پیدا کنید و آن را انتخاب کنید.
در این مرحله باید وارد بخش True Tone شوید و آن را خاموش کنید تا بتوانید میزان زردی صفحه نمایش خود را تست کنید.
ب) Night Shift
در واقع، Night Shift تنظیمی است که نور آبی صفحه آیفون را فیلتر می‌کند. دلیل این امر، آسیب نور آبی به خواب (خوب و درست) انسان است. برای خاموش کردن این گزینه باید مراحل زیر را طی کنید:

ابتدا وارد Settings یا همان تنظیمات شوید.
در این مرحله، باید گزینه Display & Brightness را انتخاب نمایید.
سپس روی Night Shift ضربه بزنید و آن را انتخاب کنید.
در صفحه جدیدی که برای شما باز می‌شود، شما امکان خاموش و یا روشن کردن Night Shift را دارید.
حال شما باید دو مورد بالا را خاموش و روشن کنید و میزان زردی رنگ صفحه نمایش خود را بسنجید. اگر شما آیفون از سری ۱۲ دارید و با انجام مراحل بالا مشکل شما رفع نشد، در ادامه مقاله با ما همراه شوید تا راه‌حل‌هایی، ویژه تلفن همراه شما ارائه کنیم.

اگر با وجود خاموش کردن True Tone و روشن نبودن Night Shift متوجه شدید که نمایشگر آیفون شما هنوز رنگ زرد زیادی دارد، ممکن است آیفون شما تحت تاثیر مشکل صفحه زرد آیفون ۱۲ قرار گرفته‌باشد. در این وضعیت ما چند راه پیشنهادی دیگر مختص شما داریم:

الف) آیفون خود را آپدیت کنید
در بسیاری از موارد، اپل با ارائه آپدیت‌های نرم‌افزاری اقدام به رفع مشکلات کاربران و از بین بردن باگ‌ها می‌کند. همیشه سعی کنید که نسخه ios خود را آپدیت نگه دارید. برای مثال در تابستان سال ۲۰۲۰، بسیاری از کاربران از رنگ سبز نمایشگر آیفون سری ۱۱، به خصوص در محیط‌های تاریک شکایت داشتند، اما این مورد، یک خطای نرم‌افزاری مربوط به iOS 13.5 بود. اگر با انجام این مورد مشکل شما حل نشد، به سراغ موارد بعدی بروید.

ب) Colour Tint را تغییر دهید

برای ایجاد تغییرات در بخش Colour Tint، باید مراحل زیر را طی کنید که عبارتند از:

وارد بخش تنظیمات شوید.
Accessibility را انتخاب نمایید.
سپس وارد بخش Display & Text Size شوید.
حال باید Colour Filters را انتخاب کنید.
وضعیت آن را به حالت روشن تغییر دهید.
در ادامه وارد بخش Colour Tint شوید.
در این بخش دو دکمه با عناوین Hue و Intensity وجود دارد.
شما باید دکمه‌های عناوین بالا را به سمت راست و چپ بکشید تا میزان نور زرد در صفحه نمایش شما کاهش پیدا کند.
ج) White Point را کاهش دهید

شما همچنین می‌توانید این گزینه را نیز که در بخش Display & Text Size وجود دارد، امتحان کنید. شما می‌توانید آن را روشن کنید و دکمه زیر آن را به قدری به سمت راست و چپ بکشید تا به نور مورد نظر خود برسید.

د) با اپل و پشتیبانی آن در ارتباط باشید
اگر باز هم با انجام مراحل بالا، تغییری در میزان زردی نور آیفون سری ۱۲ خود مشاهده نکردید، باید به نمایندگی اپل برای رفع این مشکل مراجعه کنید؛ که البته هیچ نمایندگی رسمی از اپل در ایران وجود ندارد! همچنین می‌توانید با پشتیبانی اپل از طریق ایمیل نیز در ارتباط باشید تا شاید راهی را پیش پای شما بگذارند.

جمع‌بندی
در مقاله بالا، دغدغه بسیاری از صاحبان آیفون را بررسی کردیم و تلاش کردیم تا برای رفع و تنظیم این مشکل، راه‌حل‌های خوبی را ارائه کنیم. اکثر مدل‌های آیفون، با انجام مراحل بالا می‌توانند اقدام به تنظیم نور زرد صفحه نمایش آیفون خود کنند. همان‌طور که در مقاله نیز خواندید، برخی از کاربران آیفون‌های سری ۱۲ ممکن است که نتوانند مشکل خود را رفع کنند، که در این شرایط باید به نمایندگی اپل مراجعه کنند، تا شاید مشکل آن‌ها حل شود. همچنین اگر شما نیز راهکار خاصی برای رفع این مشکل پیدا کردید و ما آن را در بالا ذکر نکردیم، می‌توانید آن را برای ما بنویسید.